cena: | 45,36 Eur |
Bismut je přírodní minerál, ale matka příroda nevyrábí krystaly vizmutu! Bismut se zřídka vyskytuje v přírodě ve své elementární formě. Rostoucí zájem o minerály však vzbuzují laboratorně pěstované krystaly bizmutu. Tyto krystaly, i když nejsou přírodní, jsou nicméně velmi zajímavé a vyhledávané minerálními nadšenci, sběrateli . Jedinečný vzhled, který tyto krystaly nabízejí, je opravdu něco velmi zvláštního! Pelety z vizmutu mohou být také cenným přírůstkem do vaší sbírky kovů.
Bismut byl objeven v roce 1753 Claudem Francoisem Geoffroyem. Je to velmi neobvyklý a vzácný těžký kov, který je pevný při pokojové teplotě. Je vzácnější než platina, na 69. místě ze 75 uvedených vzácných prvků nalezených v zemské kůře. Jedna velmi zajímavá věc o vizmutu je, že jeho tekutá forma je hustší než jeho pevná forma. Takže jak bismut krystalizuje, jeho pevná forma se vznáší nad kapalinou. Tento účinek se vyskytuje pouze ve 3 dalších případech (voda, gallium a germanium).
Bismut je bílý, krystalický, křehký kov s narůžovělým nádechem. Vyskytuje se v nativním stavu. Bismut je nejvíce diamagnetický (odpuzuje magnety) ze všech kovů. Jeho tepelná vodivost je nižší než jakýkoli kov, s výjimkou rtuti. Bismut má normálně vysoký elektrický odpor a má nejvyšší Hallův jev (zvýšení elektrického odporu při umístění do magnetického pole) ze všech kovů. Vysoce čistý vizmut se může formovat do výrazných a krásných krystalů násypky.
Krystaly bismutu jsou uměle vytvořené nebo laboratorně "pěstované". Obvykle se vyrábějí z komerčních 99,99% čistých bismutových pelet. Bismut taje při 271,3 stupňů Celsia / 520,34 stupňů Fahrenheita / 544,45 stupňů Kelvina. Doba růstu krystalů bismutu je mezi 4 až 10 minutami, protože se tvoří v chladivé tavenině bismutu. Ve své pevné formě je bismut neuvěřitelně křehký. Krystaly se však formují, aby ukázaly dokonalé štěpení, takže je lákavé manipulovat a dotýkat se. Důvodem, proč je krystalová struktura tak křehká, je to, že rychlý růst způsobuje duté stupňovité formy, nazývané "hopper crystals".
Duhové zbarvení v rozmezí červených, modrých, fialových, zlatých a zelených je způsobeno tenkou vrstvou oxidu bismutu, který se tvoří na povrchu krystalu, jak se ochlazuje. Jedná se vlastně o interferenční zbarvení, podobné zbarvení, které vidíte na mýdlových bublinách a na olejových skvrnách, a je založeno na tom, jak hustě oxid roste. Jas a intenzita barev se mohou lišit vzorek od vzorku v závislosti na kvalitě a čistotě použitého bizmutu. Některé laboratoře uvádějí, že přidání napětí z malé baterie pomáhá kontrolovat zbarvení během jejího vzniku.
cca 135 g - 7x4 cm
S pomocí následujícího seznamu získáme jistý přehled o zařazení jednotlivých kamenů ke znamením zvěrokruhu. Podle vlastní intuice si poté můžeme vybrat takové kameny, které nám budou blízké.
Kozoroh 22.12. – 20.1.
Vodnář 22.1. – 19.2.
Ryby 20.2. – 20.3.
Beran (skopec) 21.3. – 20.4.
Býk 21.4. – 20.5.
Blíženci 21.5. – 21.6.
Rak 22.6. – 22.7.
Lev 23.7. – 23.8.
Panna 24.8. – 23.9.
Váhy 24.9. – 23.10.
Štír 24.10. – 22.11.
Střelec 23.11. – 21.12.
Každý kámen vyžaduje při zpracování, transportu i fixaci, ale především při běžném nošení ve špercích, určitý způsob zacházení i údržby. Tento způsob závisí na jeho chemických a fyzikálních vlastnostech. Správná péče o kámen zaručuje jeho trvanlivost a stabilitu. Nedodržování těchto zásad způsobuje změnu vzhledu, kvality a v krajním případě i poškození či dokonce zničení kamene. Hlavním nebezpečím pro drahé kameny jsou prudké nárazy, obrus nebo vystavení extrémním podmínkám (teplo, chlad, sluneční záření, agresivní chemikálie a činidla). Aby byl vzhled kamenů stále působivý, je třeba kameny i přiměřeně čistit. To provádíme, podle druhu kamene, vodou, mýdlovou vodou, párou či ultrazvukem.
Mezi zejména citlivé přírodní kameny a materiály patří: